logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna


Gawędy przy darciu pierza
Herb Gozdawa i Krystyn z Gozdowa
2021-01-11
Postać rycerza w zbroi z tarczą z herbem Rogala przed Urzędem Gminy Gozdowo, [2012]

Przed wiekami dziedzicem Gozdowa był rycerz Krystyn, który sobie podczas bitew z nieprzyjaciółmi ojczyzny mężnie poczynał. Za swoje wyjątkowe zasługi dostał od księcia Władysława Hermana liczne dobra i herb przedstawiający lilię podwójną ze złotym pierścieniem, albo jak to napisano, "dwie Lelije, by wiecznie waniały". A herb ten od wioski tegoż rycerza nazwano Gozdawa. W kolejnych pokoleniach rodzili się dzielni rycerze i zasłużeni duchowni.  

Potomkiem tegoż Krystyna (pewnie prawnukiem) był wyjątkowo waleczny i zarazem utalentowany rycerz, też Krystyn z Gozdowa. Żył on w czasach, gdy na Mazowszu panował książę Konrad. O czynach tegoż rycerza przez wieki kolejne pokolenia pamiętały i opowiadały dzieciom i wnukom.

Krystyn był wojewodą mazowieckim i faktycznym dowódcą rycerstwa polskiego. Od lat dochodziło do sporów i walk między władcami polskimi i ich sąsiadami... dalej

Święty Mikołaj i wilki
2020-12-06
Święty Mikołaj z wilkiem przy cudownym źródełku w wiosce Kryłów-Kolonia na Lubelszczyźnie. Fot. Wikipedia

Przed wiekami duże obszary Mazowsza i reszty kraju porastały lasy. Większe skupiska leśne były niekiedy pozostałościami dawnych rozległych puszcz. Pośród nich znajdowały się też tereny podmokłe. Te odludne obszary były ostoją dla dzikiego zwierza wszelkiego gatunku. Ludzie niechętnie odwiedzali te niebezpieczne tereny. Zapuszczali się tam jedynie myśliwi i podróżni przemieszczający się gościńcami przez nie prowadzącymi. Wiele o tym później opowiadano.

Za szczególnie niebezpieczne zwierzę uchodził wilk. Duży, niezależny, żyjący wolno w stadach zwanych watahami, był postrachem. Chociaż sam bojaźliwy, mógł okazać się groźny podczas spotkania w miejscu, w którym mieszkał - w lesie, w puszczy. Niekiedy mógł ze swoją watahą zbliżać się do siedzib ludzkich.

Opowiadano, że głodne wilki napadały wędrowców, dlatego zwłaszcza samotnie bano udać się w głąb lasu. Każdy sobie wyobrażał... dalej

O karczmie w Piaskach
2020-11-23
Wieś Piaski, gm. Sierpc. Projekt widokówki zawierającej zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat oraz herb wioski.

Prowadzący z Sierpca na południe trakt po trzech wiorstach rozwidlał się. Jedna droga wiodła przez Kurowo i Gozdowo w kierunku Płocka, a druga przez Mochowo również do Płocka, ale z dodatkowym odgałęzieniem do Dobrzynia nad Wisłą. Teren położony na wschód od traktu idącego w kierunku Mochowa należał do dóbr piastowskich. Natomiast leżący po zachodniej stronie do Miłobędzyna. Był to obszar piaszczysty porośnięty w znacznej mierze lasem. Miejsce, w którym rozchodziły się trakty było dogodne do pobudowania karczmy.

I rzeczywiście funkcjonowała tam karczma należąca do dóbr miłobędzkich. Mówiono, że stoi ona na Piaskach Miłobędzkich. Nie sposób powiedzieć od kiedy tam stała, mówiło się, że od czasów niepamiętnych. Do niedawna w pamięci starszych mieszkańców funkcjonowały o niej opowieści i wspomnienia.

Karczmę odwiedzali... dalej

Świetliki
2020-10-25
Czy coś takiego widział garncarz w drodze do Lipna?

Podróżowanie jeszcze w nie tak dawnych czasach, zwłaszcza traktami biegnącymi z dala od osad ludzkich, pośród lasów i niekiedy terenów bagiennych, było nasycone niebezpieczeństwami. Podróżni mieli tego świadomość, ale chcąc się gdzieś wybrać, nie mieli wyjścia. Szczególnie niebezpiecznie było po zmierzchu. Zdarzały się napady grasujących zbójców, bano się dzikich zwierząt, szczególnie wilków. Wyobraźnia nasycona zasłyszanymi opowieściami uruchamiała obawy przed zjawami, duchami i innymi niecodziennymi straszydłami.

Działo się to około półtora wieku temu. Na sierpeckim Lorecie w pobliżu klasztoru sióstr benedyktynek mieszkał pewien garncarz. Był człowiekiem bardzo pracowitym. W pracy pomagała mu rodzina. Trzeba było wyrobić odpowiednio glinę, aby wytwarzane garnki nie popękały podczas wypalania. Mająca dobry gust majstrowa zdobiła wyroby. Garncarz... dalej

Herb Rogala
2020-09-28
Postać Jaśka Pilika w zbroi z tarczą z herbem Rogala. Zdjęcie wykonane w 2012 r.

Wydarzyło to się w puszczy w okolicach wioski Kaszki w powiecie sochaczewskim. Bolesław Krzywousty wracał jako zwycięzca z wyprawy wojennej odbytej w 1109 roku przeciwko Prusom i Pomorzanom.

Z małym pocztem książę zapuścił się w miejsce, gdzie odpoczywał srogi tur, jakich w ówczesnych puszczach nie brakowało. W poczcie tym był rycerz cudzoziemskiego pochodzenia, wywodzący się z niemieckiego rodu Bibersten. Tenże rycerz został zaatakowany przez groźnego tura. Zwierz chciał go porwać na rogi. Rozpoczęło się niebezpieczne zmaganie. Niewiele pomogła pomoc ze strony sługi rycerza. Bolesław kazał ratować zagrożonego rycerza nie mającego broni. Ten jednak sam postanowił rozprawić się z rozjuszoną bestią. W pewnym momencie chwycił zwierza za róg tak umiejętnie, że odłupał go z fragmentem kości. Tur potrząsając łbem odszedł do lasu. Bibersten podarował trofeum władcy.

... dalej

Inne gawędy:2021-01-11 - Herb Gozdawa i Krystyn z Gozdowa
2020-12-06 - Święty Mikołaj i wilki
2020-11-23 - O karczmie w Piaskach
2020-10-25 - Świetliki
2020-09-28 - Herb Rogala
2020-09-01 - Kapliczka na studzience
2020-08-05 - Z dziejów i tradycji Żurawina
2020-07-24 - O zbóju Madeju
2020-06-27 - Zjawa znad Babieckiego jeziora
2020-06-05 - O licznym rozrodzeniu szlachty mazowieckiej
2020-06-05 - Gawędy przy darciu pierza - słowem wstępu


Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.