OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ Z OKAZJI 45-LECIA TKKF KUBUŚ SIERPC - 14.04.2007.

2007-04-18

Debiut drużyny Sierpc Online na sierpeckich parkietach

Pięć zespołów wzięło udział w Ogólnopolskim Turnieju Siatkarskim o Puchar Prezesa Zarządu Głównego TKKF w Warszawie. Zwyciężyli zawodnicy Urzędu Gminy Zawidz przed TKKF Kubuś i Sierpc Online.

Sportowa impreza była okazją do debiutu dla naszej redakcyjnej drużyny Sierpc Online, która w ten sposób po raz pierwszy pokazała się sierpeckich arenach sportowych. W składzie naszego zespołu znaleźli się: Arkadiusz Karaszewski, Krzysztof Skrzyński, Maciej Wiśniewski, Paweł Dul, Witold Witkowski, Łukasz Sobociński, Patryk Wąsicki i Mariusz Turalski (k).

Turnieju na takim poziomie sportowym już w Sierpcu dawno nie było. Za głównego faworyta imprezy uważani byli siatkarze reprezentujący Urząd Gminy Zawidz. Wielką niewiadomą były pozostałe zespoły czyli TKKF Kubuś Sierpc, TKKF Apollo Otwock, TKKF Relaks Siedlce. Debiutująca pod tą nazwą i w tym składzie drużyna Sierpc Online była chyba największa zagadką turnieju.

Miało być sześć

Głównym pomysłodawcą i zarazem organizatorem turnieju był prezes Ogniska TKKF Kubuś Sierpc, Jakub Grodzicki. – 45 lat temu (16 kwietnia 1962 r. - przyp.aut.) grupa zapaleńców powołała do życia Ognisko TKKF w Sierpcu. Aby uczcić tę datę w hali Liceum Ogólnokształcącego zorganizowaliśmy Turniej Piłki Siatkowej. A siatkówki, dlatego, że przez wiele lat to siatkarze stanowili trzon Ogniska. To oni prawie z każdej imprezy przywozili puchary i generalnie przyczyniali się do zwycięstw Ogniska podczas Zlotów, Spartakiad, czy Festynów – powiedział Jakub Grodzicki, prezes TKKF Kubuś Sierpc. Prezes jeszcze przed rozpoczęciem turnieju z nostalgią wspominał czasy, kiedy na treningi przychodziło 30-40 zawodników. Zarówno tych, którzy dopiero zaczynali, jak i tych bardziej doświadczonych. – Kiedyś organizowano mecze Ognisk, turnieje pomiędzy miastami, ligi. Dawniej najlepsi amatorzy spotykali się na finałach wojewódzkich. Właśnie po to, aby ożywić tamte czasy Ognisko TKKF Kubuś korzystając z tak wspaniałego jubileuszu wspólnie z Mazowieckim TKKF w Warszawie zorganizowało ten Turniej. Do rozgrywek zaprosiliśmy sześć drużyn. Niestety w ostatniej chwili ZS Nr 1 zrezygnował z uczestnictwa w Turnieju – dodał prezes Grodzicki.

Organizatorzy zdecydowali, że turniej odbędzie się systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów (do 25).

Jednak Zawidz
Już w pierwszym meczu spotkały się drużyny TKKF Kubuś i Urzędu Gminy Zawidz. Było to najbardziej dramatyczne spotkanie Turnieju. O tym, ze zespół z Zawidza gra w siatkówkę na wysokim poziomie nie trzeba nikogo na Mazowszu przekonywać, ale drużyna Kubusia stanowiła dla wszystkich wielką zagadkę. Nomen omen nie było w niej żadnego siatkarza z Sierpca (większość z Warszawy) dlatego inni zawodnicy dopytywali się skąd prezes Grodzicki ich wziął. Okazało się, że ekipę kompletował jej kapitan Jacek Nowicki, wieloletni członek Ogniska i oczywiście siatkarz złotej drużyny TKKF Kubuś z lat 70. Pierwszy set zakończył się sensacyjnym i do tego dość łatwym zwycięstwem kubusiów 25:19. Takiego obrotu rzeczy, chyba się nie spodziewali siatkarze z Zawidza. W drugim secie trener Krzysztof Gajewski sięgnął po swojego asa atutowego Łukasza Kaczorowskie­go. Drugi set był bardzo wyrównany. Punkt za punkt. Lepsi w końcówce okazali się zawidzanie wygrywając go 25:23. Wygrali oni również trzeciego seta 15:8. Ale nie były to łatwo zdobyte punkty. Drużynie TKKF Kubuś jako jedynej w Turnieju udało się wygrać seta z Zawidzem. Piękna gra obu drużyn, długie wymiany piłek i przede wszystkim gra do końca wzbudziły aplauz kibiców. Była to siatkówka na naprawdę na dobrym poziomie. Takiego meczu w Sierpcu dawno nie było.

Waleczni Sierpc Online
Bardzo emocjonujący był również mecz Sierpc Online  i TKKF Apollo Otwock. Apollo to drużyna dość młoda w skład której wchodzą głównie siatkarze w wieku licealnym o bardzo dobrych warunkach fizycznych. W pewnych momentach zabrakło im jeszcze doświadczenia. Nie można jednak odmówić im ani waleczności ani umiejętności siatkarskich. Mecz z sierpczanami był bardzo wyrównany. Pierwszy set wygrało Sierpc Online 26:24, choć przegrywało wcześniej 8:12 i 16:20. Druga partia zakończyła się takim samym wynikiem tylko, że dla drużyny z Otwocka (tym razem to Online prowadziło już 22:20 i 24:23). W tie-braeku Sierpc Online odskoczyło od początku na 5:1. Potem sierpczanie utrzymywali przewagę (10:5) i ostatecznie wygrali 15:10. To zwycięstwo zapewniło naszej ekipie miejsce na podium całego turnieju. Internetowa drużyna nie dała się łatwo ograć także faworytom z UG Zawidz (prowadziła 12:8 i 19:16 w pierwszym secie) oraz Kubusiom (dwa zacięte sety). O końcowych porażkach zdecydowała krótsza ławka rezerwowych i potencjał fizyczny rywali.

Wejście prezesa
Meczem, który również wart był zapamiętania był pojedynek pomiędzy TKKF Relaks Siedlce i TKKF Kubuś Sierpc. I to nie ze względu na wynik (2:0 dla sierpczan), ale dlatego, że wystąpił w nim Prezes Ogniska TKKF Kubuś – Jakub Grodzicki. Wydawało się, że Prezes po zeszłorocznej ciężkiej kontuzji barku już nigdy nie wejdzie na parkiet. Ale siła walki i 45 letnia przeszłość siatkarska okazały się mocniejsze. Jakub Grodzicki nie tylko wszedł na boisko, ale w ciągu kilku minut gry zdobył pięć punktów dla swojej drużyny, z czego aż trzy z zagrywki i dwa po atakach.
Ostatecznie  pierwsze miejsce w Turnieju Piłki Siatkowej z okazji 45-lecia powstania Ogniska TKKF Kubuś Sierpc wywalczyła drużyna Urzędu Gminy Zawidz, która otrzymała Puchar Prezesa Zarządu Głównego TKKF w Warszawie. Puchar Prezesa Mazowieckiego TKKF za zajęcie drugiego miejsca przypadł drużynie TKKF Kubuś Sierpc. Puchar Prezesa Ogniska TKKF Kubuś za zajęcie trzeciego miejsca wywalczyła drużyna Sierpc Online. Nagrody otrzymały również TKKF Apollo  Otwock (4 miejsce) i TKKF Relaks Siedlce (5 miejsce).
Pamiątkowymi statuetkami uhonorowano również najlepszego zawodnika turnieju – Łukasza Kaczorowskiego z Urzędu Gminy Zawidz i najlepszą zawodniczkę – Ewę Woźnicę z TKKF Relaks Siedlce. Nagrody dla najlepszego rozgrywającego otrzymał Paweł Dul z Sierpc Online oraz najstarszy zawodnik imprezy – 66 letniego Jakub Grodzicki z TKKF Kubuś Sierpc.
W związku z tym, ze Sierpc jest w tym roku stolica kulturalną Mazowsza każda drużyna otrzymała również pamiątkowe kalendarze i foldery o naszym mieście i powiecie. Dzięki uprzejmości kierownictwa Krytej Pływalni w Sierpcu wszyscy zawodnicy mogli skorzystać z basenu, a później zjeść sierpecki żurek.
 - Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, ze Turniej Piłki Siatkowej z okazji 45-lecia powstania Ogniska TKKF Kubuś Sierpc mógł się odbyć: sędziom, wolontariuszom, sponsorom (w szczególności Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowie­ckiego), Sierpeckiej Telewizji Kablowej i Życiu Sierpca a przede wszystkim siatkarzom, którzy przybyli na ten Turniej nie zważając na to, ze mieli czasem do pokonania około 200 km w jedną stronę – podsumowała Anna Matuszewska z TKKF Kubuś.